ویژه برنامه گرامیداشت روز پرستار توسط بیمارستان شهدای زاگرس و با حضور مجموعه پرستاران شاغل در این بیمارستان و خانواده‌های آنان و نیز برخی از مسئولین استانی برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور چشمگیر جامعه پرستاری مواجه بود، ریاست بیمارستان شهدای زاگرس ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار اظهار داشت: واقعیت این است که جامعه و مسئولین ما تاکنون نتوانسته‌اند به خوبی از قشر زحمتکش پرستار قدردانی کنند و زحمات این دوستان در هیچ‌کدام از دولت‌های گذشته پاسخ داده نشده است حالا ممکن است برای تقدیر و تشکر از پرستاران عزیز توان مالی یا وقت کافی نداشته‌اند.

دکتر موسی میرزایی با ذکر این موضوع که خودم افتخار این را دارم که 40 سال است که با این حرفه سر و کار دارم ادامه داد: پرستاری یکی از سخت‌ترین شغل‌های موجود جامعه پزشکی و کشور است و تاکنون هیچ عمل جراحی و اقدام پزشکی وجود نداشته است که بدون تیم پرستاری به خوبی انجام شود. امروزه حرفه پرستاری مانند گذشته، تزریق آمپول و تجویز قرص به بیمار طبق دستور پزشک نیست بلکه پرستارهای ما یک عضو فعال از تیم درمان یا یک عضوی هستند که نبود آنها حتی در تیم‌های جراحی به هیچ وجه موفقیت‌آمیز نخواهد بود و در صورت نبود آنها عمل پزشکی ناقص خواهد بود.

وی ضمن گلایه از عدم حضور برخی مسئولین مربوطه در مراسم گفت: جامعه ما و به‌خصوص مسئولین، باید قدر این عزیزان را بدانند و متأسفانه باید عرض کنم که حتی یکی از مسئولین بهداشت و درمان در جلسه حضور ندارند و مسئولین سیاسی هم با وجود دعوت از آنها برای شرکت در مراسم، در جلسه حضور ندارند.

دکتر میرزایی با اشاره به تشکیلات اداری بیمارستان شهدای زاگرس عنوان کرد: خیلی از مسئولین ما نمی‌دانند که تشکیلات بیمارستان شهدای زاگرس چگونه است و حتی برخی از آنان این را هم نمی‌دانند که اینگونه بیمارستانی وجود دارد، ما نه کاری با مسئولین داریم و نه از آنان بودجه‌ای را خواسته‌ایم فقط از آنان دعوت کرده‌ایم که برای دلگرمی پرستاران عزیز در جلسه حضور داشته باشند و صرف دعوت از آنان برای تشکر و قدردانی از قشر زحمتکش پرستار بوده است.

وی ادامه داد: این بیمارستان نه به مدیریت درمان استان و نه به هیچ ارگان و نهادی وابسته نیست و به‌صورت هیئت مدیره‌ای و مستقیماً از تهران اداره می‌شود، چون خیلی از مسئولین دنبال شناسنامه بیمارستان می‌گردند.

رئیس بیمارستان شهدای زاگرس با ذکر این موضوع که پرستاران ما از پیشگاه خودشان حضرت زینب کبری(س) تبعیت می‌کنند و از ایشان کمک و یاری می‌خواهند و نه از مسئولین، تصریح کرد: پرستاران ما حضرت زینب(س) را اسوه‌ی اخلاقی خود انتخاب کرده‌ا‌ند و خود حضرت نیز حرفه سخت پرستاری را انتخاب نمودند و در واقعه عاشورا در مقابل لشکر یزید از مجروحین به خوبی پرستاری کردند. حتی بعد از واقعه عاشورا در مسیر کوفه تا شام با وجود خستگی و مجروحیت از پرستاری از مجروحین به خوبی پرستاری کردند و این یکی از خصلت‌های این بانوی بزرگ صدر اسلام بود و این روز به پاسداشت این بانوی بزرگوار از پرستاران عزیز قدردانی می‌شود.

میرزایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گریزی به مشکلات این بیمارستان زد و گفت: برگزاری این مراسم در اولین سال آغاز به کار بیمارستان شهدای زاگرس، یک ویژگی خاص داشت و اینکه هشت ماه بیشتر از فعالیت بیمارستان نمی‌گذرد و یک سیر صعودی داشت و در حد قابل قبولی و به سرعت در حال پیشرفت بود و در بین مردم جا باز کرده بود و قشر زحمتکش و تحت پوشش تأمین اجتماعی که حدوداً نصفی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهد تحت پوشش این بیمارستان بود و همه امیدوار بودند که این بیمارستان مشکلات درمان آنها را برطرف کند اما دست‎های زهرآلودی در حال شکل‌گیری است که به این بیمارستان ضربه بزنند.

وی با عنوان اینکه یکی از این دست‌ها، افراد سودجویی هستند که منافع و درآمدهای میلیاردی آنان به خطر افتاده است گفت: با وجود اینکه در بیمارستان شهدای زاگرس، سخت‌ترین عمل‌های جراحی صورت می‌گیرد اما برای آنها این موضوع قابل تحمل نیست و هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد عملی مثل جراحی زیبایی که ظاهراً خیلی هم ضروری نیست در این بیمارستان انجام شود ولی در بیمارستان شهدای زاگرس جراحی زیبایی می‌شود اما این موضوع برای بعضی‌ها قابل قبول نبود و متأسفانه بعضی از مسئولین هم فریب خوردند و در این دام افتادند و با ابلاغ بخشنامه‌ها در حال رکود دائمی این بیمارستان هستند ولی همه این‌ها بدانند که با یاری خداوند و با کمک همین پرسنل، کادر بیمارستان و همین پرستاران که خیلی به دنبال منافع مالی نیستند و صادقانه ارائه خدمت می‌دهند این بیمارستان سیر صعودی خود را خواهد گرفت.

دکتر میرزایی با ذکر این موضوع که طبق روال گذشته در بعضی از بیمارستان‌ها تعدادی از پرستاران در این روز به عنوان پرستار نمونه انتخاب می‌شوند گفت: مدیریت بیمارستان شهدای زاگرس و هیئت مدیره آن به این نتیجه رسیدند که همه پرستاران آن و حتی پرسنل آن نمونه و قابل ستایش هستند و هرچند که توان و بضاعت ما در این حد نیست که در شأن و منزلت این دوستان از آنها تجلیل شود اما برای پرسنل بیمارستان، بیمه عمر در نظر گرفته‌ایم که همه آنها بیمه عمر و مسئولیت شوند که این برای هر پرستار که زحمات فراوان می‌کشد ضروری است.

وی در پایان گفت: بر خود لازم می‌دانم که در طول چند ماهی که مسئولیت بیمارستان را برعهده داشتم از هیئت مدیره محترم بیمارستان که با ما همراه بوده‌اند و در جلسات و هم‌اندیشی‌ها با ما شرکت داشته‌اند، تشکر و قدردانی کنم.

در این مراسم همچنین رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی و نیز رئیس سازمان نظام پرستاری استان سخنانی را در رابطه با روز پرستار و نیز مشکلات صنفی این قشر جامعه مطرح کردند.

در پایان مراسم نیز از یازده نفر از پرستاران بیمارستان به نمایندگی از تمام پرستاران تقدیر شد.